Şizofren Çeşitleri Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Şizofren Çeşitleri Nelerdir?

Şizofren çeşitleri, Şizofren hastalığı, genellikle ergenlik döneminde görülen ruhsal bir hastalık olup, hayatın herhangi bir döneminde de ortaya çıkabilmektedir. Şizofren hastalığında; kişilik kayıpları, konfüzyon, sosyal geri çekilme durumu, hezeyanlar, psikoz gibi tuhaf hareketler sergilemektedir.

Şizofreni hastalığında duyuş, davranış, düşünüş bakımlarından birçok bozuklukların görüldüğü hasta kişilerin dış ortama karşı bakış açıları çok farklılaşarak, tabiri caizse kendi dünyasını yaşamaktadır. Şizofreni hastalarının renkli ve renksiz tablo adı verilen, 2 tür tablosu bulunur. Renkli tablolar da bulunan hastalar, çevreye zarar verir, olmayan sesleri duyduğunu söyler, bağırır ve başkalarının da kendisine kötü davranacağını, zarar vereceğini düşünür. Renksiz tablolardaki hastalarda ise tamamıyla toplumdan kopmuş, kendi içine kapanık, sessiz bir duruş gösterirler. Şizofreni bu kişilerde belirgin değildir. Şizofreni hastalığının belirtilerine bakmak gerekirse, neşesizlik hayattan zevk almama, yorgunluk ve halsizlik durumları en fazla görülen belirtilerdir.

Şizofreni çeşitleri nelerdir?
  • Katatonik şizofreni, çok nadiren görülmekle birlikte çevredekilerin farkında değilmiş gibi tepki yoğunluğu yaşayan, hareketlerini yönlendirmek girişimlerine karşı tepkisiz kalan, bazı hareketlerini yönlendirirken, kaskatı kalarak herhangi bir vücut pozisyonu sürekli kalması çok seri ve amaçsız hareketlerle birlikte, taşkınlık durumu ya da kendi vücuduna uygunsuz, tuhaf gelebilecek şekilde garip, pozisyonda oturarak bu şekilde saatlerce kalma gibi sorunlarla karşılaşılmaktadır. Beslenme bozukluğu ve diğer olumsuz durumlarda dikkatli olunmalıdır. Hasta kendisine ya da başkalarına karşı zarar vermemesi için, sürekli göz altında olunması gerekir.
  • Paranoid, bu tip hastalarda, hasta kişiye işitsel hiç duymadığı sesleri duyduğunu söylemekte, etrafında bazı kişiler varmış gibi o kişilerle uğraşır veya uğraşmasıdır. Bu tip hastalarda etrafına karşı kendisine zarar verme durumu ile başkalarından kötülük görme şüphesi gibi ya da bir bir kimse tarafından kendisinin takip edildiğini, kendisini çok önemli bir insan olarak görmesi, örnek vermek gerekirse, bir padişah, bir sultan gibi görmesi bu tip şizofren hastalığının karakterize hareketleridir. Bu tip hastalarda hasta kişi, kuşkucu, mesafeli, tedbirlidir. Bunun yanında hasta gergin olur, düşmanca saldırgan olabilir.
  • Desorganize tip, şizofreni hastalığında, hastanın dizginlenemeyen, çok ilkel olan bir davranış şekli bulunmaktadır. Hasta kişi genellikle amaçsız ve yapıcı olmaktan uzak, genellikle aktif haldedir. Düşünce bozukluğu çok belli olur ve düşüncelerinde gerçeklikle ilişki yoktur. Yersiz gülmeler ve ağlamalar, değişik şekilde mimik hareketleri bu tip hastalarda görülmektedir.
  • Farklılaşmış tip, şizofreni hastalarında hasta kişi, diğer bahsedilen şizofreni hastalarının çeşitlerinin karma hareketlerini almış gibi düşünülmelidir.
  • Rezidüel şizofreni hastalığında, hasta kişi şizofreni tanısı koymak için yeterli hareketlerin ve davranışların gösterilmediği, sadece birkaç tip bulguların yer aldığı sizofreni tipidir. Toplumdan uzaklaşma veya mantıksız düşünce çok sık görülen bulgulardır. Hasta kişide varsayımlar ve sanrılar çok fazla görülmemektedir.
Şizofreni hastalığında bu beş tür haricinde, 2 alt tip şizofren tipide bulunmaktadır. Bunlar ise; basit şizofreni ve şizofreni ardı çökkünlük olarak bilinmektedirler. Şizofreni hastalığının tedavisinde genellikle psikiyatri doktorlarının kontrolünde bulunan ilaçlar verilmektedir. Bazı hastalıklarda tedavi edilemeyecek durumlarda bulunmaktadır. Bu kişilere elektrokonvülsif terapi olarak verilen tedavi olup, günümüzde şok tedavi yönteminde uygulanır. Bunların yanında psikiyatristlerin farklı şekillerde terapi yöntemleri de vardır. Şizofreni hastalarının erken tanısında müdahale edildiği zaman başarı sonuçları alınıp, hasta tedavi edilebilmektedir. Ancak şizofreni hastalarının kullandığı ilaçlar bırakılması durumunda, hastanın tekrar edilmesi mümkündür. Bununla birlikte gelişen tıp bile, geç fark edilen hastalarda tedavi olma olasılığı artmıştır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Şizofreni Çeşitleri Nelerdir?

Şizofreni Çeşitleri Nelerdir?

Şizofreni Belirtileri Nelerdir?

Şizofreni Belirtileri Nelerdir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Şizofren İlaçları Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Şizofren İlaçları Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Şizofren Testi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Şizofren Testi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Paranoid Şizofreni Belirtileri ve Tedavisi

Paranoid Şizofreni Belirtileri ve Tedavisi

Şizofren Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Şizofren Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Şizofren Belirtileri ve Tedavisi

Şizofren Belirtileri ve Tedavisi