Manik Şizofren Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Manik Şizofren Belirtileri ve Tedavisi

Manik şizofren hastalığı sebebi meçhul işlevselliği önemli ölçüde bozan his fikir ve davranışlarda önemli bozukluklarla izleyen ismiyle bile ürküten bir hastalıktır. Çoğunlukla müzmin gidişatlıdır ve 1-prodromal aşama (İlk silik belirtilerin görülmeye başladığı), 2-sanrı ve/veya halusinasyonların (Varsanı) yer aldığı etkin dönem 3-arada remisyonlar görülen rezidül dönem olmak amacıyla üç kademede izler.
 • Bu rahatsızlık engel ve çöküntü ataklarıyla karakterizedir. Hastanın duygulanımı engel dönemlerinde neşe, çöküntü dönemlerinde umutsuzluk ve çökkünlük yaşamayla bilinir. Toplumda görülme sıklığı %1 ile %2'dir. Bayanlar ve erkeklerde eşdeğer oranlarda görülür. Hastalar ilk atağı genellikle yirmi yaşlarında geçirirler fakat bundan önce veya daha sonra da olabilmektedir. 5 altı yaşlarında veya elli yaşından daha sonra ilk atağını geçiren hastalara da rastlanabilmektedir.
 • Bazı durumlarda ilk hamle depresyondur, bu vaziyette teşhis koymak kolay değildir ve genellikle gecikir.
 • Sağlık sorununun meydana çıkışı sık sık bireyin meslek ve eş seçimi dönemine rastlar ve kısa zamanda teşhis konulup tedbir alınmazsa bireyin yaşamında önemli sekeller bırakır.
 • Rahatsızlık taşkınlık başka bir deyişle engel çağında ise fazla ücret harcama cinsel alaka ve aktivitede çoğalma ile kişiye ve aileye önemli parasal ve içsel zararlar verir.
 • Çökkünlük dönemleri ise diğer depresyonlara yönelik daha ağırdır ve intihar rizikosu daha yüksektir.
Sağlık sorununun semptomları, müddeti ve şiddeti kişiden kişiye değişir. Birtakım hasta olanlarda engel bazılarında ise çöküntü daha baskındır. Bazı durumlarda de engel ve çöküntü eşdeğer oranda görülür. Ataklar birden çok günden birden çok aya civarı değişir. Bilhassa iyileştirme edilmediğinde uzunca sürer. Hastalar hayatları süresince aşağı yukarı 10 atak geçirmektedirler fakat bundan az veya fazla sayıda hamle olabilmektedir. Hamle sayısı arttıkça ataklar arasındaki süre kısalır. Tek sene içerisinde 4 veya ekstra sayıda hamle olduğunda çabuk döngülü engel olarak adlandırılır. Ara dönemlerde kişi normale döner. Birtakım hasta olanlarda engel ve çöküntü semptomları tek arada görülürken, birtakım hasta olanlarda belirtiler hafif düzeydedir (Hipoengel). Hastalık 1852'de Morel tarafından ilk defa "dementia precox (Çabuk bunama) adıyla isimlendirilmiş ergenlik döneminde başladığı ve demansla sonuçlandığı onay edilmişti. Fakat 1911'de Bleuler sağlık sorununun çabuk yaş grubundaki başlamasının kural olmadığını ve bunama ile sonuçlanmadığını belirterek ürkütücü çabuk bunama adlandırmasını bıraktı ve şizofreni ismini tavsiye etti. Şizofreni "aklın bölünmesi" manasına gelmektedir.

Manik şizofreni belirtileri nelerdir?
 • Enerji artışı, kolayca yorulmama,
 • Fazla neşelenme veya fazla sinirlilik
 • Dikkatin çabuk yayılması
 • Uyku ihtiyacında azalma
 • Muhakeme yeteneğinde bozulma, düşüncelerde fazla çoğalma
 • Cinsel talep ve aktivitede çoğalma
 • Hastalığı onay etmeme
 • Fazla parasal harcamalar
 • Tehlikeli davranışlar içerisine girme
 • Konuşmada fazla çoğalma, konuşmanın bölünememesi, çabuk konuşma
 • Kendine fazla itimat, kendini çok önemli biri olarak görme
Bu belirtilerin tek başına yer alması hastalık olduğu manasına gelmez teşhis koyabilmek için birkaçının birlikte olması ve bir süre devam etmesi gereklidir. Engel atağı çabuk başlangıçlıdır ve hastalar atağın uykusuzlukla başladığını anlam ederler. Kişi kendini fazla iyi durumda hisseder, dikkati çok fazla artmıştır, kendine çok fazla güvenmektedir ve toplumsal ilişkileri rahatlıkla kurar duruma gelmiştir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Basit Şizofreni Tedavisi

Basit Şizofreni Tedavisi

Şizofren Çeşitleri Nelerdir?

Şizofren Çeşitleri Nelerdir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Şizofreni Çeşitleri Nelerdir?

Şizofreni Çeşitleri Nelerdir?

Şizofren Başlangıcı Belirtileri ve Tedavisi

Şizofren Başlangıcı Belirtileri ve Tedavisi

Şizofren Testi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Şizofren Testi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Şizofren Belirtileri ve Tedavisi

Şizofren Belirtileri ve Tedavisi

Manik Şizofren Belirtileri ve Tedavisi

Manik Şizofren Belirtileri ve Tedavisi