Katatonik Şizofreni Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Katatonik Şizofreni Belirtileri ve Tedavisi

Katatonik şizofreni, günümüzde birçok kişide görülen bir şizofreni çeşididir. İnsanlarda yaş fark etmeden hemen hemen herkeste meydana gelme ihtimali olan bu hastalık, direk olarak kişilerde psikolojik olarak gelişmektedir. Genellikle ileri yaşlarda meydana gelen bu durum, kişinin stresi ve diğer baskıları nedeniyle daha da sorun haline gelebilir. Katatonik şizofreni, insanlarda bazı durumlar nedeniyle hiç kıpırdamadan kalması olarak açıklanabilir. Kişinin olur olmadık yerlerde şizofreniden etkilenerek kitlenmesi, yaşam tarzının ciddi bir şekilde zedelenmesine neden olmaktadır. Genel olarak bu hastalığın belirtisi, hareket alanlarının incelenmesidir. Katatonik şizofreninin kavramına bakıldığında ilk olarak 1874 yılında Karl Ludwig adındaki bir araştırmacı tarafından ortaya çıkarılmıştır. Psikiyatrik bir bozukluk olması nedeniyle tıbbi olarak çok daha fazla incelenmiş ve günümüzde bu hastalık çok kişide görülür bir hale gelmiştir. Bu sorunun ortaya çıkmasına neden olan birçok durum vardır. Bu durumun en genel nedeni ise insanlarda oluşan duygu durum bozukluklarıdır.

Katatonik şizofreni belirtileri nelerdir?
  • Bu şizofreni sorunundan etkilenmiş olan insanlarda ara ara basit hareket bozuklukları meydana gelir. Bu durum bazen yürüme sırasında bazen oturma sırasında bazen de bir iş yaparken ellerde ya da bacaklarda görülebilir.
  • Bazı katatonik şizofreni hastalarında da konuşma bozuklukları görülmektedir. Özellikle kelimeleri birbirine karıştırma, kelimeleri yutma gibi durumlarla çok karşılaşılmaktadır. Bu belirti hemen hemen her şizofreni türünden etkilenen insanda bulunmaktadır. Bu nedenle şizofreninin genel belirtisi olarak ele alınabilir.
  • Katatonik şizofreni hastalığının en büyük belirtisi ise daha önceden de belirttiğimiz gibi kişinin aniden donup kalmasıdır. Böyle durumlarda kişiler donup kaldığı için birçok iş yarıda kalırken aynı zamanda kişinin hastaneye kaldırılması gerekebilmektedir. Bu durum kişinin hayatını çok olumsuz etkilemektedir.
  • Katatonik şizofreni hastalığında karmaşık irade bozuklukları bulunmaktadır. Bunlar genellikle başkalarıyla birlikte gezmesi birlikte çalışma gibi durumlardır. Bu durum hastalığın şiddetine göre artış gösterebilir.
  • Son olarak bu hastalığın önemli belirtilerinden bir tanesi, kişilerde meydana gelen davranış bozukluklarıdır. Davranış bozuklukları nedeniyle kişi bazı insanlara çok sert davranabilir. Bu durum direk olarak kişilerde ani durum değişikliklerine neden olur. Bunun için kişinin çevresi zamanla azalmaya başlar.
Tanı ve Tedavi Nasıl Yapılır?

İnsanlarda katatonik şizofreni belirtiler meydana geldiğinde direk olarak tedavi yapılmamaktadır. Öncelikle bu sorun hastada en az altı ay kadar bir süre devam etmelidir. Aksi taktirde hastaya şizofreni tanısı konulamamaktadır. Bu hastalık için 6 ay beklenmesinin en büyük nedeni, her an bu hastalığın ortadan kalkma ihtimalinin olmasıdır. Fakat bu süreç geçtikten sonra şizofreni ortadan kalkmaz. Bazen insanlarda katatonik şizofreni, yaşanılmış olan tıbbi operasyonlara bağlı olarak gelişmektedir. Bu nedenle tam olarak ayrım yapılması gerekir.

Tedavi aşamasında ise insanlarda çok büyük dozda ilaç tedavileri yapılmaktadır. Bu ilaçlar kişilerde bağımlılık yaptığı için katatonik şizofreni etkileri azaldıktan sonra ayrıca kişide bu ilaçları bırakmak için tedaviler yapılmaktadır. Bu ilaçlar sayesinde birçok kişide olumlu sonuçlar alındığı için ayrıca tedavilere gerek duyulmamıştır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Şizofreni Belirtileri Nelerdir?

Şizofreni Belirtileri Nelerdir?

Basit Şizofreni Tedavisi

Basit Şizofreni Tedavisi

Şizofren Belirtileri ve Tedavisi

Şizofren Belirtileri ve Tedavisi

Katatonik Şizofreni Belirtileri ve Tedavisi

Katatonik Şizofreni Belirtileri ve Tedavisi

Şizofren İlaçları Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Şizofren İlaçları Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?