sizofren.gen.tr https://www.sizofren.gen.tr Şizofren Hastalığı, Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2019, sizofren.gen.tr Fri, 11 Mar 2016 00:00:00 +0000 Thu, 21 Nov 2019 00:00:00 +0000 60 Şizofren https://www.sizofren.gen.tr/sizofren.html Tue, 04 Dec 2018 05:42:30 +0000 Şizofren, şizofreni hastalığına tutulmuş olan kimsedir. Her yaştan, her ırktan, kültürden kişi şizofren olabilir. Hastalığın etkileri en başta yirmili yaşlarda ortaya çıkabilir. Erkek ve kadınlar bundan aynı oranda etkilen Şizofren, şizofreni hastalığına tutulmuş olan kimsedir. Her yaştan, her ırktan, kültürden kişi şizofren olabilir. Hastalığın etkileri en başta yirmili yaşlarda ortaya çıkabilir. Erkek ve kadınlar bundan aynı oranda etkilenir. Ancak kadınlarda ortaya çıkışı erkeklerden daha önce olabilir. 5 yaşın üstündeki çocuklarda şizofren olabilir. Ancak araştırmalar buluğ çağından önce bunun nadir görülen bir durum olduğunu ortaya koymuştur. Şizofreni hastanın düşüncelerini, duygu ve hareketlerini ifade etmesini, gerçeğin çarpıtılarak algılamasını, başkalarıyla olan ilişkilerini bozan beyinsel bir rahatsızlıktır. Şizofren kişilerin toplumda, evde, işyerinde, okulda sorunlar yaşaması kaçınılmazdır: Bu rahatsızlık hastaları yaşam boyunca etkisi altına alır. Eğer doğru şekilde tedavi edilirse, hastalığın kontrol altına alınması zor olmaz. Bu rahatsızlık bilinenin aksine bölünmüş kişilik değil, şizofren kişinin gerçekle hayali anlayamadığı zihinsel bir hastalıktır, bu bir psikoz türüdür.Şizofren Şizofren hastaları bazen gerçekle ilişkilerini kaybeder, kafayı karıştıran düşünceler, sesler, görüntüler görebilirler. Şizofren kişilerin davranışları oldukça garip olabilir, herkesi şok edecek tavırlar sergileyebilirler. Hastalığın şiddeti her şizofrende farklı olur. Bazı şizofrenler yaşamlarında tek epozid yaşayabilir, bazıları birden fazla epizod yaşayabilir. Epizodlar arasında ise, biraz daha normal yaşamları olur. Şizofren hastalarında görülen nüksetme ve duraksama döngüleri kötüleşebilir ya da azalabilir.

Şizofren hastalarda görülen şizofreni türleri

Paranoid şizofreni: Bu şizofrenler zulüm gördüklerine ya da başkaları tarafından cezalandırıldıklarına ilişkin yanlış inançlara sahip olurlar. Bunun dışında konuşmaları, düşünceleri, duyguları normaldir.

Hebefrenik şizofreni: Bu şizofrenlerin zihni karışık olduğu kadar tutarsız olur, konuşmaları da karışık olur. Bu şizofren hastalarına dışarıdan bakıldığında, davranışlarının yüzeysel, duygusuz, uygunsuz olduğu, bazen çocuksu olduğu görülebilir. Hastalarda genellikle yemek hazırlama, duş alma gibi rutin günlük işlerdeki becerilerin bozulduğu, düzensizleştiği görülür.

Katatonik şizofreni: Bu şizofren hastalarda en belirgin semptom fiziksel etkilerdir. Genellikle hareketsiz olurlar, çevresine reaksiyon vermezler. Oldukça sert bir tutum içinde olurlar, hareket etmek istemezler. Bazen durduk yere yüzlerini buruşturma gibi garip davranışlar içinde olurlar. Başkalarının söylediği kelimeleri, cümleleri tekrarlama eğilimleri olur. Bu şizofrenlerde kendilerini yaralama, yetersiz beslenme, bitkinlik gibi riskler oldukça yüksektir.

Ayrışmamış şizofreni: Eğer şizofren kişilerde diğer türlere tam olarak tanı konmadığı zaman bu şizofreni tanı konabilir.

Kalıntı şizofreni: Bu şizofrenlerde görülen semptomlar hafif şiddette olur. Anca hala halüsinasyonlar, delüzyonlar gibi semptomlar görülür. Bunlar şizofreni tanısı konduğunda olduğu gibi şiddetli olmaz.

Şizofren kişilerde görülen belirtiler

Şizofrenlerde beceri ve kişilik değişimlerini içeren bazı belirtiler ortaya çıkar. Bu hastalar farklı dönemlerde, farklı davranışlar gösterebilir. İlk defa hastalığı etkilerinin görülmesi ani ve şiddetli olur. Görülen belirtiler pozitif, degorganize ve negatif belirtiler olarak üç farklı grupta değerlendirilebilir.

Pozitif belirtiler: Bu tür belirtiler hasta olmayan normal kişilerde görülmeyen belirtileri kapsar. Bunlara psikotik semptomlarda denmektedir. Belirtiler arasında delüzyonlar yani gerçekliğe dayanmayan, gerçek bilgilerle açıklansa bile şizofren kişinin vazgeçmediği garip davranışlar bulunabilir. Ayrıca halüsinasyonlarda pozitif belirtiler arasındadır. Yani gerçekçe olmayanları görme, duyma, hissetme şeklinde olan belirtilerdir.
Şizofreni Belirtileri https://www.sizofren.gen.tr/sizofreni-belirtileri.html Wed, 05 Dec 2018 00:40:48 +0000 Şizofreni Belirtileri, Kişinin gerçekle gerçek olmayan duygular arasındaki farkı ayırt etmesini oldukça zorlaştıran ve duygularını kontrol etmesini ve normal davranmasını önlemekte olan bir hastalık türüne ''şizofreni'' den Şizofreni Belirtileri, Kişinin gerçekle gerçek olmayan duygular arasındaki farkı ayırt etmesini oldukça zorlaştıran ve duygularını kontrol etmesini ve normal davranmasını önlemekte olan bir hastalık türüne ''şizofreni'' denir. Ancak şizofreni belirtileri ve neden olduğu komplikasyonlar doğru tedavi yöntemi ile kontrol altına alınabilir. Kişinin gündelik yaşamına oldukça büyük bir oranda geri dönebilmesini sağlamaktadır. Şizofreni tedavisinde yapılacak ilk şey ortaya çıkan belirtilerin saptanması olmalıdır. Bazı kişilerde ise şizofreni birden meydana çıkan bir hastalık olarak görülmektedir. Şizofreni hastalığı genelde yavaş gelişen ve özellikle de gelişme döneminde kişinin davranış şeklinde bazı değişikliklere sebep olan bir hastalık olarak kabul edilmektedir. Şizofreni hastalığını erken belirtileri arasında kişinin yakın çevresine '' kendi dünyasında bir takım şeylerin yolunda gitmediği'' sinyalleri vermektedir. Fakat bunun tam olarak ne olduğunu ve neyden kaynaklandığını ilk anda belirlemek oldukça zor olacaktır. Bu dönem içerisinde kişinin normalde yapmış olduğu günlük aktivitelerden tamamen uzaklaşması, motivasyonunu kaybetmesi, severek yaptığı şeylerden birden ilgisini kesmesi ve garip davranışlarda bulunması ve duygusal tepkilerinin zayıflaması genel olarak görülen belirtilerin arasında yer almaktadır. Şizofreni hastalığının nedenleri olarak birçok faktör gösterilmesine rağmen, henüz sebebi kesin olarak belirlenememiştir. Kesinlik kazanılmış tek bulgu annesi veya babası şizofreni hastalığına yakalanmış bir çocuğun ileri ki dönemlerde şizofreniye yakalanma riski oldukça yüksektir. Bu durum ise hastalıkta kalıtımın oldukça önemli bir rol oynadığını göstermektedir. Şizofreni hastalığı genelde erkek ve kadınlarda aynı oranda görülmektedir.

Şizofreni BelirtileriEn Sık Görülmekte Olan Erken Dönem Şizofreni Belirtileri Şunlardır
 • Konuşmada yada seçilen kelimelerde farklılık göstermesi
 • Arkadaş ve sosyal hayattan uzaklaşması
 • Depresyona girmesi
 • Sürekli şüphe duyma ve saldırgan davranışlar
 • Eleştiriye gelememe
 • İrade bozukluğu
 • Donuk bakışlar
 • Ambilavans
 • Konsantrasyon eksikliği ve aşırı unutkanlık
 • Kişisel hijyenin azalması durumu
 • Uykusuzluk yada fazla uyuma isteği
 • Üzüntü yada sevinç gibi duyguların ifade edilememesi durumu
 • Mantıksız açıklamalar ve garip konuşmalar
 • Aşırı verilen tepkiler vermek (önemsiz bir olaya ağlama yada sebepsiz yere aşırı gülmek)
]]>
Paranoid Şizofreni https://www.sizofren.gen.tr/paranoid-sizofreni.html Wed, 05 Dec 2018 21:22:58 +0000 Paranoid Şizofreni, Toplumda en yaygın bir şekilde görülen şizofreninin bir alt türü olan paranoid şizofreni, kişilerde hezeyanlar ve varsanılar ile birlikte görülen düşünce ve duygu bozukluğu ile meydana gelen psikolojik bir Paranoid Şizofreni, Toplumda en yaygın bir şekilde görülen şizofreninin bir alt türü olan paranoid şizofreni, kişilerde hezeyanlar ve varsanılar ile birlikte görülen düşünce ve duygu bozukluğu ile meydana gelen psikolojik bir hastalıktır. Paranoid şizofreni hastalarının büyük bir çoğunluğu çoğu zamanını hayal kurup kendi kendilerine konuşarak geçirirler. Oldukça anlamsız konulardan oluşan hayallerine bir süre sonra inanıp yaşantılarını bu kurdukları bu hayallere göre düzenleyebilirler. Oldukça ilgi çeken farklı davranışları olan paranoid şizofreni hastaları, oldukça şüphecidir ve kendilerine güzel bir şeyler söyleyen kişilerin bile yanlış bir şeyler söylediğini düşünürler ve kendilerine edilen yardımları asla kabul etmezler. Her zaman kandırıldıklarını hissedip hiç kimseye kesinlikle güvenmezler. Bireysel yaptıkları hatalarda kendilerinin suçlu olduklarını asla kabul etmeyen bu kişiler suçu en yakınında olan kişilerin üzerine atıp kendilerini kurtarırlar ve kendilerinde psikolojik bir bozukluk olduğunu asla kabul etmeyip tedavi olmaktan kaçınırlar. Ancak bu hastalık tedavi edilmezse oldukça ilerler ve zamanla geri dönülmeyecek boyutlara ulaşarak hastayı ve çevresindekileri oldukça rahatsız eder. Bu nedenlerden dolayı bu hastalığı yaşayan kişilerin yakınlarının hastaları mutlaka tedavi olmaya ikna etmeleri oldukça önemlidir. 

Paranoid ŞizofreniParanoid şizofreni nedenleri:
Tam olarak nedeni bilinmeyen bu hastalığı diyabet ve kanser gibi biyolojik bir hastalıktan kaynaklandığı düşünülebilir. Paranoid şizofreni, kişilik zayıflığı sonucunda ya da kötü geçirilen çocukluk dönemi sonucu oluşan bir hastalık değildir. Yapılan araştırmalarda bu hastalığın gelişiminde genetik, beyin kimyası ve çevresel faktörlerin olduğunu göstermiştir.
Genetik faktör, paranoid şizofreni hastalığının ebeveynden çocuğa geçme olasılığı oldukça yüksek olan bir hastalıktır.
Beyin kimyası, bu hastalığı yaşayan kişilerin beyninde bazı kimyasallarda dengesizlikler bulunmaktadır. Dopamin denilen nörotransmitere karşı hassas veya aşırı derecede dopamin üretirler. Beyinde depomin oranının değişmesi koku, görüntü ve seslere karşı verilen reaksiyonu etkileyip delüzyon ve halisilasyonlara sebep olabilir. 
Çevresel faktör, geçirilen viral enfeksiyonlar, sosyal etkileşimlerin zayıf olması ya da aşırı stresli durumlara maruz kalma gibi durumlar paranoid şizofreniye meyil gösteren insanları tetikleyebilir. Bu hastalık çoğunlukla ergenlik ve gençlik döneminde bedende oluşan hormonsal ve fiziksel değişiklikler neticesinde ortaya çıkabilir.

Paranoid şizofreni belirtileri:
 • Hastaların sürekli takip edildiğini düşünmesi
 • Bu dünyada özel bir görev yerine getirmek için olduğuna inanmak ve doğa üstü güçlere sahip olduğunu düşünmek
 • Aşırı derecede kıskançlık duygusu
 • Sürekli kendisini emir veren ve tehdit eden sesler duymaları
 • Gerçekte var olmayan tat ve kokular hissetmek
 • Kendi kendine konuşmak ve farklı kişiliklere bürünme
 • Belirli bir inanca bağlanıp saplantı haline getirme ve düşünce bozuklukları yaşama
 • Kendi düşüncelerine karşı çıkan kişilere aşırı öfke ve saldırgan hareketlerde bulunma
Paranoid şizofreni teşhisi:
Bu hastalık belirli aralıklarla veya uzun süre boyunca görülmesinden dolayı  tedavisi kesinlikle ihmal edilmemelidir. Paranoid şizofreni hastalığı iki farklı şekilde görülebilir. Hastalar kendi içine kapanık depresif bir ruh haline bürünür. Bu hastalık tipik depresyon rahatsızlığı ile karıştırılmaması için teşhisin doğru bir şekilde koyulması oldukça önemlidir. Bu hastalık hastalığın belirli dönemlerde ortaya çıkması nedeniyle manik depresif ile karıştırılabilir. Bununla birlikte yanılgı,  halüsinasyon ve diğer belirtilerin var olması teşhisin konulmasını kolaylaştırır. Diğer grup hastalarda lider olma isteği, kendini ön plana çıkarma, kendini d]]> Katatonik Şizofreni https://www.sizofren.gen.tr/katatonik-sizofreni.html Thu, 06 Dec 2018 07:19:10 +0000 Katatonik şizofreni, günümüzde birçok kişide görülen bir şizofreni çeşididir. İnsanlarda yaş fark etmeden hemen hemen herkeste meydana gelme ihtimali olan bu hastalık, direk olarak kişilerde psikolojik olarak gelişmektedir. Gen Katatonik şizofreni, günümüzde birçok kişide görülen bir şizofreni çeşididir. İnsanlarda yaş fark etmeden hemen hemen herkeste meydana gelme ihtimali olan bu hastalık, direk olarak kişilerde psikolojik olarak gelişmektedir. Genellikle ileri yaşlarda meydana gelen bu durum, kişinin stresi ve diğer baskıları nedeniyle daha da sorun haline gelebilir. Katatonik şizofreni, insanlarda bazı durumlar nedeniyle hiç kıpırdamadan kalması olarak açıklanabilir. Kişinin olur olmadık yerlerde şizofreniden etkilenerek kitlenmesi, yaşam tarzının ciddi bir şekilde zedelenmesine neden olmaktadır. Genel olarak bu hastalığın belirtisi, hareket alanlarının incelenmesidir. Katatonik şizofreninin kavramına bakıldığında ilk olarak 1874 yılında Karl Ludwig adındaki bir araştırmacı tarafından ortaya çıkarılmıştır. Psikiyatrik bir bozukluk olması nedeniyle tıbbi olarak çok daha fazla incelenmiş ve günümüzde bu hastalık çok kişide görülür bir hale gelmiştir. Bu sorunun ortaya çıkmasına neden olan birçok durum vardır. Bu durumun en genel nedeni ise insanlarda oluşan duygu durum bozukluklarıdır.

Katatonik şizofreni belirtileri nelerdir
 • Bu şizofreni sorunundan etkilenmiş olan insanlarda ara ara basit hareket bozuklukları meydana gelir. Bu durum bazen yürüme sırasında bazen oturma sırasında bazen de bir iş yaparken ellerde ya da bacaklarda görülebilir. 
 • Bazı katatonik şizofreni hastalarında da konuşma bozuklukları görülmektedir. Özellikle kelimeleri birbirine karıştırma, kelimeleri yutma gibi durumlarla çok karşılaşılmaktadır. Bu belirti hemen hemen her şizofreni türünden etkilenen insanda bulunmaktadır. Bu nedenle şizofreninin genel belirtisi olarak ele alınabilir. 
 • Katatonik şizofreni hastalığının en büyük belirtisi ise daha önceden de belirttiğimiz gibi kişinin aniden donup kalmasıdır. Böyle durumlarda kişiler donup kaldığı için birçok iş yarıda kalırken aynı zamanda kişinin hastaneye kaldırılması gerekebilmektedir. Bu durum kişinin hayatını çok olumsuz etkilemektedir. 
 • Katatonik şizofreni hastalığında karmaşık irade bozuklukları bulunmaktadır. Bunlar genellikle başkalarıyla birlikte gezmesi birlikte çalışma gibi durumlardır. Bu durum hastalığın şiddetine göre artış gösterebilir. 
 • Son olarak bu hastalığın önemli belirtilerinden bir tanesi, kişilerde meydana gelen davranış bozukluklarıdır. Davranış bozuklukları nedeniyle kişi bazı insanlara çok sert davranabilir. Bu durum direk olarak kişilerde ani durum değişikliklerine neden olur. Bunun için kişinin çevresi zamanla azalmaya başlar.
Katatonik ŞizofreniTanı ve Tedavi: 
İnsanlarda katatonik şizofreni belirtiler meydana geldiğinde direk olarak tedavi yapılmamaktadır. Öncelikle bu sorun hastada en az altı ay kadar bir süre devam etmelidir. Aksi taktirde hastaya şizofreni tanısı konulamamaktadır. Bu hastalık için 6 ay beklenmesinin en büyük nedeni, her an bu hastalığın ortadan kalkma ihtimalinin olmasıdır. Fakat bu süreç geçtikten sonra şizofreni ortadan kalkmaz. Bazen insanlarda katatonik şizofreni, yaşanılmış olan tıbbi operasyonlara bağlı olarak gelişmektedir. Bu nedenle tam olarak ayrım yapılması gerekir. 
Tedavi aşamasında ise insanlarda çok büyük dozda ilaç tedavileri yapılmaktadır. Bu ilaçlar kişilerde bağımlılık yaptığı için katatonik şizofreni etkileri azaldıktan sonra ayrıca kişide bu ilaçları bırakmak için tedaviler yapılmaktadır. Bu ilaçlar sayesinde birçok kişide olumlu sonuçlar alındığı için ayrıca tedavilere gerek duyulmamıştır. 
]]>
Şizofren Çeşitleri https://www.sizofren.gen.tr/sizofren-cesitleri.html Thu, 06 Dec 2018 08:24:29 +0000 Şizofren çeşitleri, Şizofren hastalığı, genellikle ergenlik döneminde görülen ruhsal bir hastalık olup, hayatın herhangi bir döneminde de ortaya çıkabilmektedir. Şizofren hastalığında; kişilik kayıpları, kon Şizofren çeşitleri, Şizofren hastalığı, genellikle ergenlik döneminde görülen ruhsal bir hastalık olup, hayatın herhangi bir döneminde de ortaya çıkabilmektedir. Şizofren hastalığında; kişilik kayıpları, konfüzyon, sosyal geri çekilme durumu, hezeyanlar, psikoz gibi tuhaf hareketler sergilemektedir.

Şizofreni hastalığında duyuş, davranış, düşünüş bakımlarından birçok bozuklukların görüldüğü hasta kişilerin dış ortama karşı bakış açıları çok farklılaşarak, tabiri caizse kendi dünyasını yaşamaktadır. Şizofreni hastalarının renkli ve renksiz tablo adı verilen, 2 tür tablosu bulunur. Renkli tablolar da bulunan hastalar, çevreye zarar verir, olmayan sesleri duyduğunu söyler, bağırır ve başkalarının da kendisine kötü davranacağını, zarar vereceğini düşünür. Renksiz tablolardaki hastalarda ise tamamiyle toplumdan kopmuş, kendi içine kapanık, sessiz bir duruş gösterirler. Şizofreni bu kişilerde belirgin değildir. Şizofreni hastalığının belirtilerine bakmak gerekirse, neşesizlik hayattan zevk almama, yorgunluk ve halsizlik durumları en fazla görülen belirtilerdir. 

Şizofreni çeşitleri nelerdir;

 • Katatonik şizofreni, çok nadiren görülmekle birlikte çevredekilerin farkında değilmiş gibi tepki yoğunluğu yaşayan, hareketlerini yönlendirmek girişimlerine karşı tepkisiz kalan, bazı hareketlerini yönlendirirken, kaskatı kalarak herhangi bir vücut pozisyonu sürekli kalması çok seri ve amaçsız hareketlerle birlikte, taşkınlık durumu ya da kendi vücuduna uygunsuz, tuhaf gelebilecek şekilde garip, pozisyonda oturarak bu şekilde saatlerce kalma gibi sorunlarla karşılaşılmaktadır. Beslenme bozukluğu ve diğer olumsuz durumlarda dikkatli olunmalıdır. Hasta kendisine ya da başkalarına karşı zarar vermemesi için, sürekli göz altında olunması gerekir.
 • Paranoid, bu tip hastalarda, hasta kişiye işitsel hiç duymadığı sesleri duyduğunu söylemekte, etrafında bazı kişiler varmış gibi o kişilerle uğraşır veya uğraşmasıdır. Bu tip hastalarda etrafına karşı kendisine zarar verme durumu ile başkalarından kötülük görme şüphesi gibi ya da bir bir kimse tarafından kendisinin takip edildiğini, kendisini çok önemli bir insan olarak görmesi, örnek vermek gerekirse, bir padişah, bir sultan gibi görmesi bu tip şizofren hastalığının karakterize hareketleridir. Bu tip hastalarda hasta kişi, kuşkucu, mesafeli, tedbirlidir. Bunun yanında hasta gergin olur, düşmanca saldırgan olabilir.
 • Desorganize tip, şizofreni hastalığında, hastanın dizginlenemeyen, çok ilkel olan bir davranış şekli bulunmaktadır. Hasta kişi genellikle amaçsız ve yapıcı olmaktan uzak, genellikle aktif haldedir. Düşünce bozukluğu çok belli olur  ve düşüncelerinde gerçeklikle ilişki yoktur. Yersiz gülmeler ve ağlamalar, değişik şekilde mimik hareketleri bu tip hastalarda görülmektedir.
 • Şizofren ÇeşitleriFarklılaşmış tip, şizofreni hastalarında hasta kişi, diğer bahsedilen şizofreni hastalarının çeşitlerinin karma hareketlerini almış gibi düşünülmelidir.
 • Rezidüel şizofreni hastalığında, hasta kişi şizofreni tanısı koymak için yeterli hareketlerin ve davranışların gösterilmediği, sadece birkaç tip bulguların yer aldığı sizofreni tipidir. Toplumdan uzaklaşma veya mantıksız düşünce çok sık görülen bulgulardır. Hasta kişide varsayımlar ve sanrılar çok fazla görülmemektedir.
Şizofreni hastalığında bu beş tür haricinde, 2 alt tip şizofren tipide bulunmaktadır. Bunlar ise; basit şizofreni, ve şizofreni ardı çökkünlük olarak bilinmektedirler. Şizofreni hastalığının tedavisinde genellikle psikiyatri doktorlarının kontrolünde bulunan ilaçlar verilmektedir. Bazı hastalıklarda tedavi edilemeyecek durumlarda bulunmaktadır. Bu kişilere elektrokonvülsif terapi olarak verilen tedavi olup, günümüzde şok tedavi yönteminde uygulanır. Bunların yanında psikiyatristlerin farklı şekillerde terapi yöntemleri de vardır. Şizofreni hastalarının erken tanısında müdahale edildiği zaman başa]]> Manik Şizofren https://www.sizofren.gen.tr/manik-sizofren.html Fri, 07 Dec 2018 01:25:30 +0000 Manik şizofren hastalığı sebebi meçhul işlevselliği önemli ölçüde bozan his fikir ve davranışlarda önemli bozukluklarla izleyen ismiyle bile ürküten bir hastalıktır. Çoğunlukla müzmin gidişatlıdır ve 1-prodromal a Manik şizofren hastalığı sebebi meçhul işlevselliği önemli ölçüde bozan his fikir ve davranışlarda önemli bozukluklarla izleyen ismiyle bile ürküten bir hastalıktır. Çoğunlukla müzmin gidişatlıdır ve 1-prodromal aşama (ilk silik belirtilerin görülmeye başladığı), 2-sanrı ve/veya halusinasyonların (varsanı) yer aldığı etkin dönem 3-arada remisyonlar görülen rezidül dönem olmak amacıyla üç kademede izler.  
 • Bu rahatsızlık engel ve çöküntü ataklarıyla karakterizedir. Hastanın duygulanımı engel dönemlerinde neşe, çöküntü dönemlerinde umutsuzluk ve çökkünlük yaşamayla bilinir. Toplumda görülme sıklığı %1 ile % 2 dir. Bayanlar ve erkeklerde eşdeğer oranlarda görülür. Hastalar ilk atağı genellikle yirmi yaşlarında geçirirler fakat bundan önce veya daha sonra da olabilmektedir. 5 altı yaşlarında veya elli yaşından daha sonra ilk atağını geçiren hastalara da rastlanabilmektedir.
 • Bazı durumlarda ilk hamle depresyondur, bu vaziyette teşhis koymak kolay değildir ve genellikle gecikir. 
 • Sağlık sorununun meydana çıkışı sık sık bireyin meslek ve eş seçimi dönemine rastlar ve kısa zamanda teşhis konulup tedbir alınmazsa bireyin yaşamında önemli sekeller bırakır. 
 • Rahatsızlık taşkınlık başka bir deyişle engel çağında ise fazla ücret harcama cinsel alaka ve aktivitede çoğalma ile kişiye ve aileye önemli parasal ve içsel zararlar verir.
 • Çökkünlük dönemleri ise öbür depresyonlara yönelik daha ağırdır ve intihar rizikosu daha yüksektir. 
Sağlık sorununun semptomları, müddeti ve şiddeti kişiden kişiye değişir. Birtakım hasta olanlarda engel bazılarında ise çöküntü daha baskındır. Bazı durumlarda de engel ve çöküntü eşdeğer oranda görülür. Ataklar birden çok günden birden çok aya civarı değişir. Bilhassa iyileştirme edilmediğinde uzunca sürer. Hastalar hayatları süresince aşağı yukarı 10 atak geçirmektedirler fakat bundan az veya fazla sayıda hamle olabilmektedir. Hamle sayısı arttıkça ataklar arasındaki süre kısalır. Tek sene içerisinde 4 veya ekstra sayıda hamle olduğunda çabuk döngülü engel olarak adlandırılır. Ara dönemlerde kişi normale döner. Birtakım hasta olanlarda engel ve çöküntü semptomları tek arada görülürken, birtakım hasta olanlarda belirtiler hafif düzeydedir (hipoengel). Hastalık 1852'de Morel tarafından ilk defa "dementia precox (çabuk bunama) adıyla isimlendirilmiş ergenlik döneminde başladığı ve demansla sonuçlandığı onay edilmişti. Fakat 1911'de Bleuler sağlık sorununun çabuk yaş grubundaki başlamasının kural olmadığını ve bunama ile sonuçlanmadığını belirterek ürkütücü çabuk bunama adlandırmasını bıraktı ve şizofreni ismini tavsiye etti. Şizofreni "aklın bölünmesi" manasına gelmektedir. 
 
Manik ŞizofrenManik şizofreni belirtileri
 • Enerji artışı, kolayca yorulmama,  
 • Fazla neşelenme veya fazla sinirlilik  
 • Dikkatin çabuk yayılması  
 • Uyku ihtiyacında azalma  
 • Muhakeme yeteneğinde bozulma, düşüncelerde fazla çoğalma  
 • Cinsel talep ve aktivitede çoğalma  
 • Hastalığı onay etmeme  
 • Fazla parasal harcamalar  
 • Tehlikeli davranışlar içerisine girme  
 • Konuşmada fazla çoğalma, konuşmanın bölünememesi, çabuk konuşma  
 • Kendine fazla itimat, kendini çok önemli biri olarak görme   
Bu belirtilerin tek başına yer alması hastalık olduğu manasına gelmez teşhis koyabilmek için birkaçının birlikte olması ve bir süre devam etmesi gereklidir. Engel atağı çabuk başlangıçlıdır ve hastalar atağın uykusuzlukla başladığını anlam ederler. Kişi kendini fazla iyi durumda hisseder, dikkati çok fazla artmıştır, kendine çok fazla güvenmektedir ve toplumsal ilişkileri rahatlıkla kurar duruma gelmiştir. 
]]>
Basit Şizofreni Tedavisi https://www.sizofren.gen.tr/basit-sizofreni-tedavisi.html Fri, 07 Dec 2018 20:58:22 +0000 Basit şizofreni tedavisi; Şizofreni genellikle genç yaşta başlayan çevreden uzaklaşma ve algıda davranışlarda ve anlamada bozukluklar olan ruh hastalıklarından biridir. Basit şizofreni ise bu hastalığın ilerlememiş ve kolay te Basit şizofreni tedavisi; Şizofreni genellikle genç yaşta başlayan çevreden uzaklaşma ve algıda davranışlarda ve anlamada bozukluklar olan ruh hastalıklarından biridir. Basit şizofreni ise bu hastalığın ilerlememiş ve kolay tedavi edilebilir halidir. Basit şizofreni hastaları diğer hastalar gibi etrafa veya kendilerine zarar verme gibi eylemlerde neredeyse hiç görülmez. Fakat genetik olarak veya başka bir ruh hastalığı ile birlikte basit şizofreni görülen kişilerde bu gibi eylemler görülebilir. Basit şizofrenide dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de tedavisidir. Mutlak uzman bir doktor ve aileden birinin gözlemi ile olmalıdır. Bu hastalığın başlama nedeni genel olarak mutsuzluk, gerginlik, uykusuzluk ve hayattan zevk allama olarak ortaya çıkabildiği gibi bazende mistik düşüncelerde neden olabilir. Örneğin dünya nasıl oluştu evren nerede başlayıp nerede bitiyor gibi. Belirtisi  olarak ta aşırı endişe ve kulağa ses gelme gibi belirtileri görülebiliyor. Veya çocukları eşi dışarıda iken sürekli başına bir şey geldi mi endişesidir. Bu belirtiler ve nedenler tedavi edilmediği sürece daha şiddetli bir şekilde artış gösterecektir. Basit şizofreni tedavisi sanıldığı kadar zor değildir.

Basit şizofreni nasıl tedavi edilebilir; Basit şizofreni tedavisi için öncelikle alanında uzman bir hekime başvurmak gerekir. Ayrıca şizofreni ruhsal ve psikolojik bir rahatsızlık olduğu için psiko terapiler almakta da yarar vardır. Öyle ki bu şekilde hasta endişelerinden  ve vesveselerinden kurtulabilir. Basit şizofreni hastalığı psikiyatri uzmanının terapileri sonucunda olumlu sonuç alınmamış ise ilaç tedavisine başlanabilir. Basit şizofreni günümüzde antipsikotik denilen ilaçlarla tedavi edilir. Fakat ilaç ile yapılan tedavilerde önemli olan nokta hasta doktorun kendisine verdiği ilaçları kafasına göre içmeme veya bırakma gibi bir girişimde bulunmamalıdır. İlaçların miktarı ve süresi doktor kontrolünde olmalıdır. Basit şizofreni tedavisinde çok yaygın olmamakla birlikte hastalarda elektro çok denilen yöntem uygulanmaktadır. 

Basit Şizofreni TedavisiBasit şizofreni tedavisinde ne tür ilaçlar kullanılmaktadır; Basit şizofreni hastalığı ilaç la tedavi edilmek istenildiğinde ve ilaç tedavisinde kullanılacak ilaçlar atipik antipsikotik ilaçlardır. İlerlemiş ve tedavisi daha güç olan şizofreni ilaçların aksine yan etkisi en az dozda olan ilaçlardır. Hastayı sorunlarından çok daha kolay ve çabuk kavuşması için normal antipsikotik ilaçlarla ortak olarak ta kullanılabilinir. Bu ilaçlar hastanın iyileşme durumu ve hayata daha çabuk adapte olmasına göre zamanla azaltarak bırakılmalıdır. 

Basit şizofreni tedavisinde yakınlarının yaklaşımı ve tekrarlar mı Basit şizofreni hastalarının yakınlarına oldukça fazla iş düşmektedir. Çünkü şizofreni hastaları durduk yere olmayan sesleri duyabilir. Çok sık olmamakla birlikte bazen saldırganlaşıverirler. Bu durumlarda kesinlikle sabır göstermelilerdir. Ayrıca Basit şizofreni hastalarının yakındaki kişiler en az psikiyatri uzmanı kadar bilgi edinmeliler ve kesinlikle nasıl yaklaşımda bulunacağına karşı yardım almalılar. Özellikle ilaç almaları konusunda hastaya fark ettirmeden takip etmeliler. 
Basit şizofreni tedavi edildikten sonra tekrarlaması neredeyse imkansızdır. Tam anlamı ile tedavi edilen hastalar hayatlarında herhangi bir olumsuzluk olmadığı ve ilaçlarını düzenli olarak aldıkları taktirde tekrarlamaz.  
]]>
Çocuklarda Şizofren https://www.sizofren.gen.tr/cocuklarda-sizofren.html Sat, 08 Dec 2018 15:13:48 +0000 Çocuklarda Şizofren, kişinin gerçek hayatla bağını kopardığı, içine kapandığı, gerçeklik duygusunu yitirdiği, toplumdan uzaklaşıp kendi dünyasında yaşadığı beyin hastalığına şizofreni adı verilir. Çocuklarda Çocuklarda Şizofren, kişinin gerçek hayatla bağını kopardığı, içine kapandığı, gerçeklik duygusunu yitirdiği, toplumdan uzaklaşıp kendi dünyasında yaşadığı beyin hastalığına şizofreni adı verilir. Çocuklarda şizofreni ise erişkin hastalardaki gibi halüsinasyon ve sanrıların olduğu düşünce bozukluğu ve duygu durum bozukluğu içermektedir. Kız ve erkek çocuklarda görülme oranı aynıdır. Erken başlangıçlı şizofreni olarak da bilinmektedir. Çocuklarda şizofreni hastalığına çok nadir rastlanmaktadır. Genellikle ilk belirtiler ergenlik döneminde görülmektedir. Hastada gelişimsel bozukluklarının görülmesine sebep olmaktadır. Tedavisi mümkün olup bazı hastalarda tedaviye cevap alınamamıştır. 

Çocuklarda şizofreninin nedenleri 

Kesin olarak bir nedeni bulunmayan bu hastalığın ailede birinde bulunması ile diğer aile üyelerinde görülmesi yüksek ihtimallidir. Biyolojik olarak hastalığa yakın olan kimselerde yaşantılar ile birlikte şizofreni olasılığını artırmaktadır. Ailenin davranış şekli ile çocukların etkilenmesi ve hastalığın ortay çıkması da olasılıklar arasında yer alır. Son yıllarda yapılan araştırmalar sonucu dopamin ve seratonin seviyesinin düşmesi de bu hastalığı tetiklemektedir. Bunun yanında gebelik döneminde görülen komplikasyonlarda çocuklarda şizofreni hastalığını tetiklemekte ve çocukların beyin fonksiyonlarını tamamen yerine getirememesine neden olabilmektedir.

Çocuklarda ŞizofrenÇocuklarda şizofreninin belirtileri

Çocuklarda da erişkinlerde görülen belirtiler görülmektedir. Bunlar;
 • Halüsinasyon ve sanrılar görülür.
 • Duygusal tepkiler iki yönlü olarak görülebilir.
 • Hasta içe kapanır ve dış dünyanın gerçeklerini algılayamaz.
 • Dikkat eksikliği, plan yapamama gibi durumlar hasta da sıkça görülür.
 • Tepkisiz kalma ve uzun süre bir yere bakma gibi belirtiler de görülebilir. 
 • Saldırganlık ve garip ifadelere de rastlanılabilir. 
Genellikle şizofrenide saldırganlık nadir görülür. Başlama yaşı erken ise yukarıdaki belirtiler davranış bozukluğu şekline dönüşür; tükürme ve mırıldanma gibi... Ayrıca çocuklarda şizofreni hastalığının aileyi fazla etkilediği savunulmaktadır. Böylece aile ve çocuk arasında ilişki bozulur ve hastalık daha da ileri bir seviyeye taşınır. 

Çocuklarda şizofreninin tedavisi

Tedavide ilk olarak amaç, çocuğun diğer insanlarla ilişkilerini kurmasına yardımcı olmak, çocuğu ilaçlar ile kontrol altında tutmak ve hastayı topluma kazandırmaktır. İleri vakalarda hasta yatırılarak tedavi edilir. Aşırı saldırgan hastalara elektroşok tedavisi uygulanabilir. Tedavinin temelini ise ilaçlar oluşturur. İlaçların yanında aile ve çevre desteği, psikoterapi tedavisi uygulanır. 
]]>
Şizofren İlaçları https://www.sizofren.gen.tr/sizofren-ilaclari.html Sat, 08 Dec 2018 15:33:59 +0000     Şizofreni ilaçları, olarak kullanılan antipsikotik ilaçlar ilk kez 1950'li yıllarda ortaya çıkmıştır. Bu ilaçlar hastanın günlük yaşama uyumunu artırmakta, iş hayatını kolaylaştırmakta ve tek     
Şizofreni ilaçları, olarak kullanılan antipsikotik ilaçlar ilk kez 1950'li yıllarda ortaya çıkmıştır. Bu ilaçlar hastanın günlük yaşama uyumunu artırmakta, iş hayatını kolaylaştırmakta ve tekrar ortaya çıkışında engellemektedir. İlaç seçimi ve dozu hastaya ve hastalığın şiddetine göre değişmektedir. Çünkü her hasta aynı ilaca ve doza aynı yanıtları vermemektedir. Şizofreni ilaçları kullanan bazı hastalarda belirtiler gerilerken, bazılarında tedavi sürecinde dahi hastalık şiddetlenmektedir. Antipisikotik ilaçlar hastalık için kesin tedavi değildir.  Son yıllarda atipik antipsikotikler olarak adlandırılan yeni bir grup ilaç şizofreni tedavisinde kullanılmaya başlanmıştır. Bu ilaçların ilki ve en etkili olanı Clozapine'dir. Bu ilacın hayati yan etkileri olduğu için doktor kontrolünde ve dikkatli kullanılmalıdır. Diğer ilaçlar ise Risporidone, Olanzapine ve Quetiapine'dir. Bu ilaçların yan etkileri Clozapine'ye göre daha azdır. Bu ilaçlar klasik ilaçlara göre oldukça pahalıdır. Zaten hastaların çoğu ilaçların yan etkileri yada mıaddi etkenlerden dolayı tedavi yarım bırakmaktadır. 

Şizofren İlaçlarıİlaçların etki mekanizması
 Beyinde varolan ve düzenleyici, haberci gibi işlevleri olan dopamin, serotonin ve glutamat gibi nerotransmitterlerdeki işlev bozukluğundan dolayı bu hastalığın ortaya çıktığı görülmektedir. Hastalarda etkilenen sistem farklı olmaktadır. Bazıları dopamin, bazıları serotonin sisteminde etki görmektedir. Şizofreni ilaçlarının çoğu, özellikle beyinde dopomin adı verilen doğal bir kimyasal maddenin Buna bağlı olarak ilacın dozu ve kullanım şekli değişmektedir. İlaçların kullanım şekli ağızdan damla, şurup yada hap şeklinde olabilmektedir. Hastalığın şiddetli olduğu durumlarda ise kas içine yapılan iğne formları kullanılmaktadır. Şizofreni tedavisinde kullanılan ilaçlar özellikle ses işitme, hayal görme, şüphecilik gibi bazı belirtileri ortadan kaldırabilmektedir. Hastaları ve çevresi kaygılandıran konu ilaçların bağımlılık yapma ihtimalidir. Fakat bu ilaçların bağımlılık yapıcı yan etkisi yoktur. Hastalarda tedavi sürecinde belirtiler artabilmektedir. hastalığın alevlendiği dönemde ilaç daha yüksek dozda kullanılmalı, belirtiler yatışınca doz azaltılmalıdır. 

İlaçların yan etkileri
En sık görülen yan etkiler kaslarda kasılma, sertlik hissetme ve hareketlerde yavaşlamadır. Seyrek olarak kabızlık, ağız kuruluğu, adet düzensizliği, sersemlik hissi görülebilir. Bu ilaçların uzun süre kullanımında kalıcı yan etkiler ortaya çıkabilmektedir. bunlar ağız, dudak, yüz ve bedendeki kaslarda istemsiz hareketler olabilmektedir. 
]]>
Şizofreni Çeşitleri https://www.sizofren.gen.tr/sizofreni-cesitleri.html Sun, 09 Dec 2018 10:09:37 +0000 Şizofreni çeşitleri, Şizofreni, beyinde ki çalışan sistemlerden her hangi birinde bir bozukluk yada beyin işlevlerinin düzenli bir şekilde çalışmaması sonucunda ortaya çıkan bir beyin hastalığıdır. Genetik durumlar Şizofreni çeşitleri, Şizofreni, beyinde ki çalışan sistemlerden her hangi birinde bir bozukluk yada beyin işlevlerinin düzenli bir şekilde çalışmaması sonucunda ortaya çıkan bir beyin hastalığıdır. Genetik durumlarından dolayı, beyinsel işlevlerin düzenli çalışmaması yada beyinsel sinirlerin yada damarların arasında kopukluk meydana gelmesinden dolayı ortaya çıkan bir hastalıktır. Yada ailesin de bir şizofreni hastası bulunan birinin de bu hastalığa yakalanması olağan bir durumdur. Bu sebepten şizofreni hastalığını her hangi belli bir sebebe bağlamak doğru değildir bir çok sebepten dolayı ortaya çıkabilecek bir hastalık türü olma durumundadır. Şizofreni hastalığında olan bir kişi bir çok belirti gösterir ve bunlar sonucunda bu hastalığa düşüp düşmediği belli olur. Mesela şizofreni hastası olan kişide iletişim kopukluğu görülür kendini doğru bir şekilde ifade edemez ve durgun bir hal sergiler. Yada çabuk alınganlık gösterme, ilgisiz davranışlar, basit durumlara bile sinirlenme, duygularının sağlıklı bir şekilde gösterememek gibi durumlarda şizofreni hastalığının belirtisi olabilir. Tüm bu belirtiler kendini göstermeye başladı ise yani kişi birden bu gibi değişkenlikler gösterdi ise hemen bir doktor kontrolünde bu hastalığın olup olmadığı anlaşılmalıdır. Şizofreni hastaları karşısında ki kişilere her ne kadar sinirli haller gösteriyor olsa da karşısında ki kişiye her hangi bir zarar verici durumlarda yada davranışlarda bulunmaz. Bu tür durumlar ortaya çıkaran şizofreni hastalığının bir çok farklı çeşitleri bulunmaktadır. Şizofreni hastalığının çeşitlerini beraber inceleyelim;
 • Şizofreni ÇeşitleriParaonid şizofreni; hastanı çok farklı düşüncelerinin olduğu ve bu tür düşüncelere kendini çok fazla kaptırması ile olan bir hastalık türüdür. Aslında bu şizofreni türünde hem paranoyak hemde şizofreninin bulunduğu bir tür olma özelliğine sahip olmaktadır. Bu hastalığa sahip olan kişi çevresine zarar vermez ancak kendisinin tehlikede olduğunu ve herkesin ona zarar vereceği düşüncesine kapılırlar. Birilerinin onu takip ettiğini yada görünmeyen varlıkları gördüklerini ve onlar ile konuştuklarını düşünürler. Bu hastalar bu düşüncelerine çok fazla inanarak kendilerini buna kaptırırlar ve bu düşüncelerine karşı çıkanlara da aşırı sinir ve öfke ile karşılık verirler. Bu hastalıkta olanların hastalığını anlamak biraz zor bir durumdur çünkü davranışlarında ve düşüncelerinde normallik söz konusu olabilir. Bu sebepten en ufak bir belirtide hasta olan kişi hemen bir tedavi altına alınmalıdır.
 • Hebefrenik şizofreni; hastanın konuşmalarında ve davranışlarında uyumsuzluk olarak görünen bu şizofreni türünde hasta genel olarak bir depresyon hali içindedir. Bu şizofreni türünde ki hastaların konuşmaları bir karaşa halinde ve anlaşılacak düzeyde değildir. Ayrıca tutarsız davranışlar ve adapte olmada bir çok sorun ile karşı karşıya gelebilir bunun yanı sıra çocuksu davranışlar da bulunmak da bu hastalığın belirtiler arasında bulunmaktadır. Bu hastalık türü genel olarak kişinin günlük olarak yaptığı işlerde zorluk yaşama gibi sorunları doğurur. Bu hastalığın belirtileri kendini göstermeye başladığı zaman kişi kısa zaman içinde bir doktor müdahalesi altına girmelidir.
 • Katatonik şizofreni; bu hastalık çeşidinde hasta olan kişi hastalığın belirtilerini fiziksel hareketleri ile kendini gösterebilir. Hareket bozukluğu olarak da bilinen bu şizofreni hastalığı kişinin mimiklerini istem dışı ve saçma olarak kullanması belirtileri arasında olabilir. Genel hareketlerinde isteksizlik ve uyuşukluk gibi belirtiler kendini göstermeye başlar. Her şeyden haberdar olmalarına rağmen dış dünyaya karşı tepkisiz gibi ve donuk bir şekilde kalırlar. Verdikleri tepkiler ise yerine uygun olmayan yüzü buruşturmak ve biçimsiz durumlar yapmak gibi saçma hareketlerde bulunabilirler. Bu hastalık türünde bazen hastalar karşısında ki kişinin hareketlerini ve konuşmalarını taklit eder ve söyledikleri sözleri tekra]]> Şizofren Başlangıcı https://www.sizofren.gen.tr/sizofren-baslangici.html Sun, 09 Dec 2018 17:24:25 +0000 Şizofren başlangıcı, beyinde bulunan kimyasal maddelerin iletilmesinde bozukluk olmasıyla meydana gelirken; beyin yapısında bozuklukların görülmesi ile ortaya çıkan hastalıktır. Hastalığın pasif ve aktif dönemleri b
  Şizofren başlangıcı, beyinde bulunan kimyasal maddelerin iletilmesinde bozukluk olmasıyla meydana gelirken; beyin yapısında bozuklukların görülmesi ile ortaya çıkan hastalıktır. Hastalığın pasif ve aktif dönemleri bulunurken; tedavi edilme sürecinde tedavinin etkilerini göre hastada iyileşme görülür. Ne kadar tedavi edilse de kesin tedavi edilmesi mümkün değildir. Bu kişilerin hayat şartlarını olumsuz yönde etkilerken; aktiviteleri zorlaşmasına neden olur. Şizofren hastaları çevrelerine zarar vermez, aniden saldırganlaşmak gibi özellikleri bulunmamaktadır. Toplumda yaygın olarak görülmeyen hastalıklar arasında yer alsa bile ülkemizde 600 binden fazla Şizofren hastası olduğu bilinmektedir. Her yüz kişiden birinde şizofren hastalığı olduğu görülür. Genellikle 15-25 yaşları arasında ortaya çıkan şizofren hastalığının yaşı ne kadar düşerse beyine ve kişilik üzerinde o kadar hasar bıraktığı bilinmektedir. Bu sebeple oluşan bu durumlarda kişinin hayatını olumsuz yönde etkiler. 

Şizofren BaşlangıcıŞizofren başlangıcının nedenleri
Şizofren hastalığının ortaya çıkmasında beyinde bulunan sinir hücrelerinin birbirleri ile arasında bulunan bağlantının kesilmesi ile ortaya çıkar. Beyin sinir hücrelerinin ucundan kimyasal maddeler olan serotonin ve dopamin salgılanır. Bu maddelerin dopamin etkisiyle olan iletişim bir bozukluk oluşması şizofreninin nedenleri arasında yer alır. Şizofreni hastalarında dopamin maddesinin salgılanmadığı tespit edilir ve bozulma ile birlikte kişide konuşma bozuklukları, davranış farklılıkları, hayal görme gibi oluşumlar meydana gelir. Bu hastalığın genler ile geçtiği de bilinir. Söz konusu olan şizofreni hastalığında birinci dereceden yakın akrabalarda bu hastalığın olması gözlenir. Yapılan araştırmalarda baba veya anne şizofreni hastası olan çocuğun şizofreni hastası olma olasılığı yüksektir.

Şizofren başlangıcının belirtileri
Şizofren hastalığının belirtileri arasında şiddetli döneminde ve iyileşme döneminde bazı farklılıklar yer alır. İsteksizlik, ilgisizlik, halsiz olmak, uyuşukluk hali, aniden sinirlenme, küçük şeylerden rahatsız olma, alınganlık gösterme gibi belirtileri gözlenir. Ayrıca bu belirtilerin yanında kalabalık ortamlardan uzak kalma, aile bireyleri ile muhabbeti kesme, duygulu olaylarda duygu azalması gibi oluşumlar da bulunur. Ayrıca şizofrenin başlangıcının belirtileri arasında kişide kötü alışkanlıklara başlama; yani alkol ve sigara kullanımına başlama gibi özellikler gözler. Kendini önemsiz hissetmek, kendini salma gibi problemler yer alır. Şizofren başlangıcının belirtilerinin en büyük etkilerinden biri kişide sürekli uyku halinde bulunma, yataktan kalkmama hissi ve cinsel konularla ilgili konularda ilgili durumlar bulunur.

Şizofreni başlangıcı ve tedavisi
Şizofreni başlangıcının tedavisinde ilaç kullanımı ve psikiyatrist gibi bölümlerden destek alınması önemlidir. Tedavide kullanılan ilaçlar antipsikotik olarak bilinen ilaçlardır. Uzun yıllar bu ilaçları kullanmak gerekebilir. Yapılan antipsikotikler ilaçlar şizofreni tedavisinde kullanırken; yan etkileri de oldukça tehlikelidir. Kanda beyaz kan hücrelerinin sayısının ani olarak düşmesine sebep olur. Doktor kontrolünde düzenli olarak kullanılması gerekir. Hangi ilacı ne dozda kullanılacağına doktorun karar vermesi, hastanın da bu tedavi sürecine uyması gerekir. Bu ilaçların etkisi ile ses duyma, hayal görme gibi belirtilerin ortadan kalkması sağlanırken; ilaçların bağımlılık yapmadığı belirtilir. Bu hastalığın şiddetli dönemlerinde doktorun tavsiyesi ile dozlarının artırılması gerekir. Şizofreni hastalarının bu ilaçları kısa süre kullanıp kesmemesi gerekir. Yapılan tedaviler ile şizofreni başlangıcının tedavisinde grup terapiler ile hastalığın oluşan etkilerinden kurtulması sağlamak için toplu seanslar yapılır. Böylelikle şizofreni hastalarının toplum ile iletişi]]> Şizofren Testi https://www.sizofren.gen.tr/sizofren-testi.html Mon, 10 Dec 2018 00:21:23 +0000 Şizofren Testi, Şizofreni normal davranışı engelleyen, kişinin gerçekle ile gerçek olmayan arasındaki farkı anlayamaması durumudur. Bir çok kişinin korkulu rüyası olan bu hastalık ruhsal rahatsızlıklar arasında az görülü Şizofren Testi, Şizofreni normal davranışı engelleyen, kişinin gerçekle ile gerçek olmayan arasındaki farkı anlayamaması durumudur. Bir çok kişinin korkulu rüyası olan bu hastalık ruhsal rahatsızlıklar arasında az görülür. Şizofreni ömür boyu süren bir hastalıktır fakat doğru tedavi ile kontrol altına alınabilir. Bu hastalık kişiden kişiye farklılık gösterir. 

Kimlerde Şizofreni Görülür
Tüm ırk ve kültürlerde görülebilir. Herkes şizofreni adayıdır. Genellikle 20'li yaşlarda görülür. Erkekler ve kadınlar aynı derecede etkilenir. Buluğ çağı döneminde nadiren rastlanır. 

Şizofren TestiNasıl Teşhis Konur
Öncelikle tıbbi geçmiş gözden geçirilip fiziksel muayene yapılır. Bilinmelidir ki şizofreni için laboratuvar testi yoktur. Belirtilere sebep olabilecek başka rahatsızlık olup olmadığının araştırması yapıldıktan sonra psikiyatristler özel olarak dizayn edilen testlerle hastayı psikotik hastalık açısından değerlendirir. Hastanın tavır davranışları gözlemlenir. Ve şizofreni teşhisi konulabilmesi için semptomların 6 ay boyunca görülmüş olması gerekir.

Örnek bir şizofren testi ile devam edelim. Öncelikli olarak sorulara "evet" yada "hayır" cevabı veriyoruz.
 • Televizyon yada radyoda sizden bahsedildiğini düşünüyor musunuz
 • İnsanların yadırgadığı davranışlarınız oluyor mu
 • Toplumdan kendinizi soyutlayıp kendinizi yalnız bir yaşam istiyor musunuz
 • Çalışma hayatının şartları sürdürülemez duruma mı geldi
 • İnsanların sizi dinlediği halde anlamadığı zamanlar oluyor mu
 • Görülmeyen varlıklar görüp, konuştuğunuz oluyor mu
 • Sizinle konuşan yada sizin hakkınızda bir şeyler söyleyen bir ses duyduğunuz  oluyor mu
 • Kişisel temizliğinize olan hassasiyetinizde azalma var mı
Sonuç olarak hayırlarınız evetlerinizden fazla ise; şizofren değilsiniz. Günlük yaşantımız içerisinde de zaman zaman bu tür dönemler yaşanabiliyor. Yalnızca sesler duymanız ve gördüğünüzü sandığınız varlıklar görüyor olmanız dışındaki maddeler zaman zaman yaşantımızda bir çoğumuzun yaşadığı yada hissine kapıldığı durumlardır. Örneğin kafamız karışık olabilir yalnız kalıp düşünmek hissine kapılabiliriz, çalışma hayatı ve günlük tempomuzun yoğunluğu bizi hem fiziken hemde ruhen yormuş olabilir. Tek tek belirtilerimizin üzerine gitmeliyiz. Evetleriniz hayırlarınızdan çok ise; psikiyatriste gitmenizde fayda vardır. Yaşantınızda her şey normal görünebilir fakat bunlar hastalığın belirtileri de olabilir. Ben normalim düşüncesi her zaman doğru olmayabilir. Maddeleri tek olarak değil bütün olarak ele aldığımızda belirtilerin bir arada olması rahatsızlığı düşündürebilir. Bu durumda bir psikiyatra başvurulmalıdır.
]]>
Şizofren Hastalığı https://www.sizofren.gen.tr/sizofren-hastaligi.html Mon, 10 Dec 2018 14:15:54 +0000 Şizofren Hastalığı, özellikle ilerleyen yaşlarda ortay çıkan beyin hastalığı olarak halk arasında bilinen bir hastalıktır. Aslında şizofreni hastalığı 15-25 yaş arasında başlayan bir hastalıktır. Şizofreni hastalığ Şizofren Hastalığı, özellikle ilerleyen yaşlarda ortay çıkan beyin hastalığı olarak halk arasında bilinen bir hastalıktır. Aslında şizofreni hastalığı 15-25 yaş arasında başlayan bir hastalıktır. Şizofreni hastalığı oluşumu insan beynindeki bulunan kimyasal maddelerin aktarımında bulunan bozukluk sonucunda oluşan ve beynin yapı taşlarında çeşitli farklılıklar olması sonucunda ortaya çıkan beyin hastalığıdır. Şizofreni hastalığı iki evrede incelenir bunlar aktif evre (alevlenme) ve pasif evre (iyileşme) olarak bilinir. 

Şizofreni hastalığı genellikler tedaviler sonucunda iyi sonuçlar verse de çoğu zaman  bu hastalık ile beyinde oluşan hasarlar tamamen iyileşme gösteremez. Şizofreni hastalığı bulunan insanların çevresindeki kişiler ile iletişimi ve hayat şartları kalitesini zorlaştıran bir hastalıktır. Şizofreni hastalığı yaşayan kişilerde halk arasında çok saldırganlık gösteren ve özellikle çevresine zarar veren kişiler oldukları bilinmektedir. Aslında şizofreni hastalığı halk arasında bilinen bu özellikleri dışındadır. Şizofreni hastası çevreye zarar vermez ve asla saldırganlık göstermemektedir. Şizofreni hastalığı yapılan araştırmalar ve incelemeler sonucunda dünyada her yüz kişiden mutlaka birin de görüldüğü bilinmektedir. Şizofreni hastalığı her toplumda sık rastlanan ve bilinen hastalık çeşitlerinden olan ve oldukça yaygın görülen bir hastalık türüdür. Dünya üzerinde şizofreni hastalığı bulunan yaklaşık 65 milyon hasta bulunurken bu sayı ülkemizde 600-700 bin arasında şizofreni hastası olduğu bilinmektedir. Şizofreni hastalığı  kişilerde görülme yaşı çok küçük yaşlarda olmaktadır. Şizofreni hastalığı görülme yaşı düştükçe hastalarda görülen beyin hasarları da o kadar fazla olmaktadır. Şizofreni hastalığı halk arasında bilinen yanlış bilgiler arasında birde bunama olarak bilinir. Şizofreni asla bir bunama hastalığı değildir. Şizofreni davranış şekillerinde farklılık gösteren bir hastalık olarak bilinir.

Şizofren HastalığıŞizofren Hastalığı Belirtileri
Şizofreni hastalığının en belirgin belirtileri arasında şunlar görülmektedir.
 • Halsizlik
 • İlgisizlik, isteksizlik
 • Yakınlardan uzaklaşma
 • Uyku problemleri
 • Çabuk sinirlenme ve alınganlık
 • Duygularda azalma
 • Kendini önemsememek ve bırakmak
 • Sigara ve alkole başlama
 • Cinsel istek artışı
Şizofreni hastalığında yukarıda saymış olduğumuz belirtiler şizofreni hastalığı olan kişilerde hepsi aynı anda görülmeye bilmektedir. Ancak hastada görülen belirtiler hastalığın diğer şiddetlenme evresinde de ayındır. Şizofreni hastalığın belirtileri görülmesinde gerekli önlemler alınarak hastalığın aktif döneminin engellenmesi gereklidir. Şizofreni hastalığı belirtileri arasında görülen hastanın kendi kendine sesler duyması, insanlardan uzaklaşmak ve kaçmak istemesi, şüpheci olmak, garip düşüncelerde bulunmak gibi belirtileri de görülmektedir.

Şizofren Hastalığı Tedavisi
Şizofreni hastalığını asla tamamen ortadan kaldırmak mümkün olmamaktadır. Şizofreni hastalığı tedavisinde bir takım ilaçlar ve psikoterapiler yer almaktadır. Şizofreni hastalığı tedavisinde özellikle antipsikolit ilaçlar kullanılır. Bu tür ilaçlar hastalığı ortadan kaldırmaz fakat hastalığın önünü keserek hastanın verimini artırır ve yaşama uyumunu düzelterek hastalığın ilerlemesi ve tekrarlamasını önler. Şizofreni hastalığında kullanılan ilaçlar atipik antipsikotikler hasta üzerinde bilinen yan etkileri çok tehlikelidir. Bu ilaçlar kan da bulunan beyaz hücrelerin sayılarını çok hızlı düşürdüğünden çok tehlikeli yan etkileri bulunmaktadır. Ancak şizofreni hastalığında kullanılan bu ilaçlar hastanın çeşitli sesler duyması ve hayal görmesini engeller. Ayrıca bu tür ilaçların kısa süreli kullanılması gerekmektedir. İlaç bağımlılık yapmaz  ilaçların kullanıldığı dönem mutlaka doktor kontrolünde tutulmalıdır. Şizofreni has]]> Şizofren https://www.sizofren.gen.tr/sizofren.html Tue, 11 Dec 2018 03:04:02 +0000 Şizofren, şizofreni hastalığına tutulmuş olan kimsedir. Her yaştan, her ırktan, kültürden kişi şizofren olabilir. Hastalığın etkileri en başta yirmili yaşlarda ortaya çıkabilir. Erkek ve kadınlar bundan aynı oranda etkilen Şizofren, şizofreni hastalığına tutulmuş olan kimsedir. Her yaştan, her ırktan, kültürden kişi şizofren olabilir. Hastalığın etkileri en başta yirmili yaşlarda ortaya çıkabilir. Erkek ve kadınlar bundan aynı oranda etkilenir. Ancak kadınlarda ortaya çıkışı erkeklerden daha önce olabilir. 5 yaşın üstündeki çocuklarda şizofren olabilir. Ancak araştırmalar buluğ çağından önce bunun nadir görülen bir durum olduğunu ortaya koymuştur. Şizofreni hastanın düşüncelerini, duygu ve hareketlerini ifade etmesini, gerçeğin çarpıtılarak algılamasını, başkalarıyla olan ilişkilerini bozan beyinsel bir rahatsızlıktır. Şizofren kişilerin toplumda, evde, işyerinde, okulda sorunlar yaşaması kaçınılmazdır: Bu rahatsızlık hastaları yaşam boyunca etkisi altına alır. Eğer doğru şekilde tedavi edilirse, hastalığın kontrol altına alınması zor olmaz. Bu rahatsızlık bilinenin aksine bölünmüş kişilik değil, şizofren kişinin gerçekle hayali anlayamadığı zihinsel bir hastalıktır, bu bir psikoz türüdür. Şizofren hastaları bazen gerçekle ilişkilerini kaybeder, kafayı karıştıran düşünceler, sesler, görüntüler görebilirler. Şizofren kişilerin davranışları oldukça garip olabilir, herkesi şok edecek tavırlar sergileyebilirler. Hastalığın şiddeti her şizofrende farklı olur. Bazı şizofrenler yaşamlarında tek epozid yaşayabilir, bazıları birden fazla epizod yaşayabilir. Epizodlar arasında ise, biraz daha normal yaşamları olur. Şizofren hastalarında görülen nüksetme ve duraksama döngüleri kötüleşebilir ya da azalabilir.

Şizofren hastalarda görülen şizofreni türleri

ŞizofrenParanoid şizofreni: Bu şizofrenler zulüm gördüklerine ya da başkaları tarafından cezalandırıldıklarına ilişkin yanlış inançlara sahip olurlar. Bunun dışında konuşmaları, düşünceleri, duyguları normaldir.

Hebefrenik şizofreni: Bu şizofrenlerin zihni karışık olduğu kadar tutarsız olur, konuşmaları da karışık olur. Bu şizofren hastalarına dışarıdan bakıldığında, davranışlarının yüzeysel, duygusuz, uygunsuz olduğu, bazen çocuksu olduğu görülebilir. Hastalarda genellikle yemek hazırlama, duş alma gibi rutin günlük işlerdeki becerilerin bozulduğu, düzensizleştiği görülür.

Katatonik şizofreni: Bu şizofren hastalarda en belirgin semptom fiziksel etkilerdir. Genellikle hareketsiz olurlar, çevresine reaksiyon vermezler. Oldukça sert bir tutum içinde olurlar, hareket etmek istemezler. Bazen durduk yere yüzlerini buruşturma gibi garip davranışlar içinde olurlar. Başkalarının söylediği kelimeleri, cümleleri tekrarlama eğilimleri olur. Bu şizofrenlerde kendilerini yaralama, yetersiz beslenme, bitkinlik gibi riskler oldukça yüksektir.

Ayrışmamış şizofreni: Eğer şizofren kişilerde diğer türlere tam olarak tanı konmadığı zaman bu şizofreni tanı konabilir.

Kalıntı şizofreni: Bu şizofrenlerde görülen semptomlar hafif şiddette olur. Anca hala halüsinasyonlar, delüzyonlar gibi semptomlar görülür. Bunlar şizofreni tanısı konduğunda olduğu gibi şiddetli olmaz.

Şizofren kişilerde görülen belirtiler

Şizofrenlerde beceri ve kişilik değişimlerini içeren bazı belirtiler ortaya çıkar. Bu hastalar farklı dönemlerde, farklı davranışlar gösterebilir. İlk defa hastalığı etkilerinin görülmesi ani ve şiddetli olur. Görülen belirtiler pozitif, degorganize ve negatif belirtiler olarak üç farklı grupta değerlendirilebilir.

Pozitif belirtiler: Bu tür belirtiler hasta olmayan normal kişilerde görülmeyen belirtileri kapsar. Bunlara psikotik semptomlarda denmektedir. Belirtiler arasında delüzyonlar yani gerçekliğe dayanmayan, gerçek bilgilerle açıklansa bile şizofren kişinin vazgeçmediği garip davranışlar bulunabilir. Ayrıca halüsinasyonlarda pozitif belirtiler arasındadır. Yani gerçekçe olmayanları görme, duyma, hissetme şeklinde olan belirtilerdir.
<]]>